Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Pomozte v rámci #GivingEveryTuesday uprchlíkům

20. 6. 2023

Každý rok si 20. června svět připomíná Světový den uprchlíků, mezinárodní den na počest lidí, kteří byli nuceni uprchnout z vlastní země. Společně se můžeme zasazovat o jejich právo hledat bezpečí, budovat podporu pro jejich ekonomické a sociální začlenění a prosazovat řešení jejich nelehké situace. Tento den je příležitostí k posílení empatie a pochopení jejich těžké situace a k uznání jejich odhodlání při obnově života.

Světový den uprchlíků je důležitou příležitostí k vyjádření solidarity a podpory lidem, kteří byli nuceni opustit své domovy a hledat bezpečí jinde. Přečtěte si několik způsobů, jak můžete oslavit Světový den uprchlíků.

Jak se zapojit?

  • Zúčastněte se některé z oficiálních aktivit ke Světovému dni uprchlíků: www.unhcr.org/events/world-refugee-day-2023.
  • Dobrovolnictví: Podívejte se na místní organizace nebo neziskové organizace, které pracují s uprchlíky. Zjistěte, jak můžete dobrovolnicky přispět svými schopnostmi nebo časem.
  • Zvyšujte povědomí: Ačkoli to zní jednoduše, zvyšování povědomí o migraci je velkým krokem k projevení solidarity s uprchlíky.
  • Vyjadřujte podporu na sociálních sítích: Sdílejte informace a příběhy uprchlíků na svých sociálních médiích. Použijte hashtagy, jako #WorldRefugeeDay nebo #SupportRefugees, abyste se připojili k globální diskusi.
  • Informujte se: Přečtěte si více o situaci uprchlíků po celém světě. Zjistěte si fakta, statistiky a příběhy uprchlíků, abyste lépe porozuměli jejich zkušenostem a výzvám.
  • Diskuze a vzdělávání: Pořádejte diskuse a debaty s přáteli, rodinou nebo kolegy na téma uprchlictví. Diskutujte o příčinách uprchlictví, lidských právech a možnostech, jak pomoci.
  • Podpořte lidi, kterým do života vstoupila válka na Ukrajině: Organizace ADRA už od počátku konfliktu poskytuje materiální i finanční pomoc a podporuje ty, kteří museli opustit své domovy.
  • Zorganizujte veřejnou akci: Naplánujte veřejné setkání nebo shromáždění, které bude upozorňovat na práva uprchlíků a jejich situaci. Můžete uspořádat přednášku, výstavu fotografií, koncert nebo filmový večer s tématem uprchlictví.

  • Finanční podpora: Pokud si přejete finančně přispět, můžete vybrat a podpořit organizace zabývající se uprchlíky. Tyto organizace často poskytují nezbytnou humanitární pomoc a podporu uprchlíkům.

Je důležité si uvědomit, že oslavování Světového dne uprchlíků je významné, ale nezapomeňte, že uprchlíci potřebují naši podporu a pozornost po celý rok.

Pojďte společně s námi konat dobro nejen na Giving Tuesday, ale udělejme štědré každé úterý v rámci doprovodné kampaně #GivingEveryTuesday. Jaké tématické aktivity nás čekají v červnu 2023?

  • úterý 27. 6. | Podpořte malé podniky

Přečtěte si v tomto článku více, jak můžete udělat duben laskavější díky kampani #GivingEveryTuesday.

Naše tipy na štědré léto

Věděli jste, že mezi mořem, spaním pod širákem a grilovačkami se dá v létě stihnout i spousta dobrých skutků? Zapojte se během letních prázdnin do celoroční kampaně #GivingEveryTuesday, ať je každé úterý nejen prázdninové, ale i štědré.

Kampaň #GivingEveryTuesday mohou využít i neziskové a komunitní organizace

Přečtěte si, jak mohou neziskové a komunitní organizace využít kampaň #GivingEveryTuesday k většímu propojení, porozumění a kolektivním akcím. Najděte si týden, který nejlépe odpovídá poslání vaší organizace, a zapojte se! Při zveřejňování na sociálních sítích nezapomeňte použít hashtag #GivingEveryTuesdayCZ a #GivingTuesdayCZ. 

Inspiraci najdete v toolkitu: www.givingtuesday.org/givingeverytuesday-for-organizations (EN).