Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Naše #GivingTuesday tipy na štědré léto

19. 6. 2023

Věděli jste, že mezi mořem, spaním pod širákem a grilovačkami se dá v létě stihnout i spousta dobrých skutků? Zapojte se během letních prázdnin do celoroční kampaně #GivingEveryTuesday, ať je každé úterý nejen prázdninové, ale i štědré.

  • Pomoc druhým

Solidarita není jen záležitostí předvánoční, i v létě můžete poslat pár korun na charitativní projekt, jeden dovolenkový den věnovat dobrovolničení nebo třeba jen odnést tašku s nanuky a limonádami babičce odvedle, která se vrací z nákupu pro vnoučata. 

  • Darování oblečení a věcí

Nastavte slunci nejen bílá lýtka, ale i ramínka ve skříni. Léto je jako dělané na provětrání šatníků. Proberte skříň a věci, které už nepotřebujete, darujte charitativním organizacím nebo lidem ve svém okolí, kteří by je ocenili.

  • Posílení vztahů

Rodinné oslavy mají hned jinou atmosféru, když vyměníte obýváky za terasu nebo zahrádku oblíbeného bistra. Být štědrým znamená pečovat o ty, které máme rádi. Můžete se třeba vy podělit o svůj čas, energii nebo výplody vlastních truhlíků a uspořádat zahradní slavnost. Však oni vám to pak rodinní příslušníci rádi oplatí. 

  • Odpovědnost vůči životnímu prostředí

O cestování, táboření a túry není v létě nouze, znamená to ale zanechat přírodu bez poskvrnky. Prostě tak, aby nikdo nepoznal, kudy vedly vaše kroky. Být štědrý k životnímu prostředí znamená pečovat o přírodu a minimalizovat svůj ekologický dopad. Nezapomínejte recyklovat, šetřit vodou, používat ekologickou kosmetiku nebo co nejvíc cestovat vlakem a na kole.

 

 

  • Pomoc sousedům

Možná paní sousedka ocení i jinou pomoc, než odnést tašky. Můžete jí třeba posekat trávník, zalít rostliny nebo se nabídnout jako dočasný hlídač domácích mazlíčků.

  • Pozitivní energie

Když na vás někdo strnule kouká v tramvaji, není to nejpříjemnější pocit. Když k tomu ale přidá úsměv, hned je den o maličko lepší. Buďte vy ten “rozdavač úsměvů a pozitivní energie”! 

  • Vlastní pohoda a radost

I v dobrém skutku je troška neškodného sobectví. Každého zahřeje na duši, když pomůže druhým. Tak se o ten pocit nepřipravte. 

Štědrost nemusí být o velkých činech, ale o malých gestech, která udělají ostatním den, a možná i celý život, o něco lepší. Ať už materiální dary nebo jen čas a energie, to všechno znamená skutečnou štědrost.