Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Oslavte v rámci #GivingEveryTuesday Afriku

22. 5. 2023

Tento čtvrtek celý svět oslaví Den Afriky. Tento den oslavujeme obrovský příslib a potenciál tohoto rozmanitého a dynamického kontinentu. Vzdělávejte se. Jak často si uděláte čas na to, abyste si doplnili znalosti o africkém kontinentu? Víte, kolik zemí se nachází v jižní a východní části Afriky? Přečtěte si knihu nebo se podívejte na dokumentární film a podělte se o to, co jste se dozvěděli, s ostatními.

Je to den, kdy Afričané a všichni ti, kdo mají Afriku rádi, mohou světu ukázat, že tento kontinent je silným hráčem, se kterým je třeba počítat. Den má oslavit také to, že nastal okamžik, kdy africká mládež může definovat takovou novou a moderní Afriku, když byla po staletí prezentována negativním a ponižujícím způsobem.

Jak se zapojit?

 • Návštivte Afriku virtuálně

Vydejte se na virtuální prohlídku napříč Afrikou a její kulturou. Prostřednictvím služby Google můžete virtuálně navštívit 42 kulturních institucí na celém kontinentu.

 • Prohlédněte si sbírky afrického umění a kultury

V Africe jsou tisíce ikonických muzeí, galerií a kulturních památek, včetně nigerijského muzea Yemisi Shyllon. Virtuálně navštivte 45 kulturních institucí po celém kontinentu a přečtěte si více než 300 odborně zpracovaných příběhů o umění, identitě, hudbě, módě, jídle a dalších tématech.

 • Poznejte Afriku a vzdělávejte se

Seznamte se s historií Afriky. Vyberte si africkou zemi a přečtěte si něco o její historii. Další informace naleznete na webových stránkách Africké unie.

 • Vydejte se Akriku poznávat naživo

Jeďte poznat některou z afrických zemí. Připravte si vše potřebné, vyberte si africký region, který vás nejvíce láká, rezervujte si letenku a vydejte se na cestu.

 • Přispějte

Přispějte africkým nevládním organizacím. Existuje mnoho organizací, které se zasazují o blaho Afričanů v různých zemích a regionech.

 • Objevte barvy Afriky s Design Indaba

Oslavte krásu barev a poznejte umění a kulturu prostřednictvím 60 umělců z různých afrických zemí, které kurátorsky připravilo studio Design Indaba. Roztočte kaleidoskop a prozkoumejte, jak umělci prostřednictvím barev zachycují charakter této země.

 • Pusťte si Afriku do vašich uší

Poslouchejte africkou hudbu. Pusťte si díky Spotify do uší skladby, které právě teď letí na tomto kontinentu.

 • Poznejte různé africké komunity

Seznamte se s Masaji z východní Afriky a poznejte jejich korálkovou tvorbu, udržitelnou architekturu, tradiční tanec Adamu a naučte se mluvit jazykem Maa. Nebo se vydejte do jižní Afriky a nechte se inspirovat duchem Ubuntu v africkém řemesle.

 • Inspirujte se legendárním fotografem

Seznamte se s díly keňského hrdiny Mo Amina a zjistěte, proč je znám jako Oko Afriky. V rámci experimentu na míru se ponořte do děl pokrývajících celou jeho kariéru a nahlédněte do zákulisí, abyste odhalili oblíbené fotoaparáty, hudební vkus a jedinečnou pracovní etiku.

 • Udělejte si test, který keňský superhrdina jste?

Vraťte se v čase s 61 keňskými hrdiny a zjistěte, jak bojovali za zemi, svobodu a duchovní blaho svých komunit. Udělejte si kvíz a zjistěte, kdo by byl vaším super alter egem.

Přečtěte si více o tomto dni na www.nationaltoday.com/global-africa-day

Pojďte společně s námi konat dobro nejen na Giving Tuesday, ale udělejme štědré každé úterý v rámci doprovodné kampaně #GivingEveryTuesday. Jaké tématické aktivity nás čekají v květnu 2023?

 • úterý 30. května | Darujte svůj talent

Přečtěte si v tomto článku více, jak můžete udělat duben laskavější díky kampani #GivingEveryTuesday.