Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Přečtěte si svěží tipy, jak být v květnu štědrý a laskavý

16. 4. 2023

Dejte si závazek, že uděláte více dobrých skutků i v následujícím roce. Motivujte a inspirujte další k dárcovství, dobrovolnictví či prosté laskavosti. Dobročinnost navíc v lidech aktivuje hormon štěstí. Pojďme konat dobro nejen jeden den v roce, udělejme štědré každé úterý v květnu v rámci #GivingEveryTuesday.

úterý 2. května | Pomozte lidem s astmatem

Na tento den připadá Světový den astmatu, který pořádá Globální iniciativa pro astma (GINA). Oslava se koná každý rok v květnu s cílem zvýšit celosvětové povědomí o astmatu. Většina zátěže spojené s úmrtností na astma se vyskytuje v zemích s nízkými a středními příjmy. GINA usiluje o snížení této zátěže tím, že povzbuzuje vedoucí pracovníky ve zdravotnictví, aby zajistili dostupnost k účinným a kvalitním lékům. Jak můžete pomoci vy?

Přečtěte si více o tomto dni na www.ginasthma.org/world-asthma-day-2023. Tématem letošního ročníku je "Asthma care for All" (Péče o astma pro všechny).

 

Jak se zapojit?

 • Zjistěte více o astmatu. Jakmile více porozumíte této nemoci, tak budete schopni poskytnout lepší podporu lidem, kteří se s ní potýkají. Získat více informací o astmatu můžete od odborníků, jako jsou lékaři nebo organizace, které se věnují podpoře astmatiků.
 • Podporujte zdravý životní styl, který zahrnuje pestrou stravu a pravidelné cvičení. Obojí totiž může pomoci snížit závažnost astmatu. Snažte se tedy podporovat zdravé návyky u lidí s astmatem.
 • Podpořte na Darujme.cz další projekty, které pomáhají v oblasti zdraví.

úterý 9. května | Přineste více štědrosti do ulic

Co kdybychom vybudovali společnost, která by soustředila velkorysost do každé interakce v našem životě? Věříme, že je to možné, a každé úterý diskutujeme o všech způsobech, jak můžeme štědrost využít jako nástroj ke změně našeho světa. Tento týden přemýšlíme o tom, jak se velkorysost projevuje na ulici - v našich každodenních interakcích, když se pohybujeme po světě. 

 

Jak se zapojit?

 • Usmívejte se na cizí lidi, které potkáte na ulici nebo v hromadné dopravě.
 • Podržte ostatním lidem dveře nebo výtah. Galantním chováním nemůžete nikomu zhoršit den.
 • Pokud vidíte někoho v nesnázích, zeptejte se ho, zda nepotřebuje vaši pomoct. Spousta lidí si o pomoc totiž sama neřekne.

úterý 16. května | Podporujte rodiny

Mezinárodní den rodiny se každoročně slaví 15. května už od roku 1994. Vytvořme společně svět, ve kterém bude každá rodina schopna uspokojit základní potřeby, jako je jídlo, bydlení a lékařská péče. Zde s vámi sdílíme několik jednoduchých nápadů, jak můžeme štědrostí podpořit všechny členy rodiny, děti i seniory.

 

Jak se zapojit?

 • Darujte to nejcennější - čas. Udělejte si dobrou večeři nebo společně zasaďte strom.
 • Vzpomeňte si na seniory ve svém životě. Zavolejte jim nebo napište milý dopis. Staňte se dobrovolníkem v domově důchodců.
 • Posilněte pouto vaší rodiny tím, že si sestavíte svůj rodokmen.

úterý 23. května | Oslavte Afriku

Tento čtvrtek je Den Afriky. Tento den oslavujeme obrovský příslib a potenciál tohoto rozmanitého a dynamického kontinentu. Vzdělávejte se. Jak často si uděláte čas na to, abyste si doplnili znalosti o africkém kontinentu? Víte, kolik zemí se nachází v jižní a východní části Afriky? Přečtěte si knihu nebo se podívejte na dokumentární film a podělte se o to, co jste se dozvěděli, s ostatními. 

Je to den, kdy Afričané a ti, kdo mají Afriku rádi, mohou světu ukázat, že tento kontinent je silným hráčem, se kterým je třeba počítat, a že nastal okamžik, kdy africká mládež může definovat takovou Afriku, kterou chce, poté co byla po staletí prezentována negativním a ponižujícím způsobem.

Přečtěte si více o tomto dni na www.nationaltoday.com/global-africa-day.

 

Jak se zapojit?

úterý 30. května | Darujte svůj talent

Umíte něco speciálního? Rádi kreslíte a malujete, točíte zajímavá videa, píšete chytlavé texty nebo jste talentovaný zahradník? Využijte váš talent pro dobrou věc. Ať už jde o pomoc sousedovi, kamarádovi nebo cizím lidem, kteří zrovna pomoc potřebují. Znáte ve své komunitě někoho, kdo by mohl využít vaše schopnosti a dovednosti? 

 

Jak se zapojit?

 • Máte umělecké vlohy? Natřete školu nebo komunitní centrum novým nátěrem.
 • Umíte to s nářadím? Staňte se dobrovolníkem v organizaci Habitat for Humanity a postavte někomu dům.
 • Rádi pletete nebo háčkujete? Vyrobte čepici nebo šálu, která někoho zahřeje v nadcházející zimě.