Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Papuče symbolizují domov - místo, kde si většina lidí přeje dožít

5. 10. 2022

Celkem 80 % lidí si přeje zemřít doma. Jenom 20 % se to podaří. Nevyléčitelně nemocní a umírající lidé často bojují se závažnými zdravotními problémy, které jsou pro ně a jejich rodiny limitující. I přesto mohou dožít svůj život doma, a to díky mobilním hospicům. Základem péče je především kvalitní život člověka s kontrolou bolesti a dalších příznaků.

V České republice funguje síť mobilních hospiců, která úspěšně doplňuje systém paliativní péče. Za kvalitu zdravotní služby mobilního hospice odpovídá lékař paliatr, který dokáže pomoci pacientovi s bolestí i dalšími vážnými příznaky jeho nemoci.

„Naším cílem je kvalitní život člověka. Kromě pacienta podporujeme také rodinu. Proto hospice zaměstnávají nejen lékaře a zdravotní sestry, ale také sociální pracovníky, pečovatele, duchovní nebo psychology. Kromě osobních návštěv mají lidé k dispozici pohotovostní číslo, na které mohou kdykoliv zavolat. Péči poskytujeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,“ přibližuje práci domácích hospiců předsedkyně Fóra mobilních hospiců a ředitelka Hospice sv. Štěpána Monika Marková a doplňuje: “Součástí služeb jsou také půjčovny zdravotnických pomůcek a podpora pro pozůstalé.“

Nazujte papuče 5. října

“Stále je potřeba veřejnost informovat, že i vážně nemocní lidé - dospělí i děti, mohou dožít své poslední dny doma v kruhu svých nejbližších s podporou týmů mobilních hospiců. Proto, kdo si nazuje v tento den papuče, stává se nositelem myšlenky umírání doma.” vysvětluje Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek a přeje si, aby se i letos do kampaně zapojili lidé z firem, škol, významné osobnosti a jednotlivci. Ti sdílením svých fotek v papučích na sociálních sítích s hashtagem #papucovyden přispějí k šíření osvěty a boření tabu kolem umírání.

Obujte si 5. října papuče a podpořte mobilní hospicovou péči v České republice. Více o Papučovém dni se dozvíte na www.papucovyden.cz.

Příběh paní Kateřiny a její rodiny

Jmenuji se Kateřina. Mám tři malé a úžasné děti: Alžbětku (7 let), Zuzanku (5 let) a Adámka (3 roky). Ještě na začátku ledna jsme byli šťastná a kompletní rodina i s naším milovaným tatínkem Dušanem. Pak se nám ze dne na den toto štěstí zhroutilo. Rakovina. Pokročilá a velmi agresivní. Zbýval mu krátký čas, který toužil prožít s námi doma. Neuměla jsem si představit, jak mu to splnit. Vždyť máme doma tři malé děti!

Pak se stal zázrak. Objevili jsme domácí hospic na Zahradníkové ulici v Brně. Díky němu jsme zvládli péči o manžela až do úplného konce. A také jsme pochopili, že naše děti nemůžeme z těch posledních vzácných dnů vyčlenit. Nebylo by to vůči nim správné. Ptali jsme se jich, jestli s námi doma chtějí být a měly možnost se rozhodnout odjet k babičce. Po celou dobu ale byly s námi doma.

Když nebyl tatínek příliš unavený, povídal si s nimi, občas je povozil na polohovacím lůžku, dívali se na televizi a nebo společně po obědě spali. Někdy bylo manželovi moc špatně. Pak k němu do pokoje děti nesměly, ale byly otevřené dveře a ony viděly, jak se tatínek snaží s nemocí bojovat.

O všem jsme s nimi mluvili. Nic jsme jim netajili. Díky tomu situaci postupně přijímaly tak, jak přicházela. Prostřední dcerka ho chtěla pohladit i po smrti. Dodnes na to s láskou vzpomíná.

Díky těm posledním dnům stráveným společně doma děti vědí, že jsme se o tatínka postarali až do okamžiku jeho posledního výdechu tak, jak si přál. Oba jsme si s Dušanem moc přáli, aby to dětem dalo do života vědomí, že takto je to správně. A to se povedlo na sto procent. Moc si vážím všeho, co pro nás Městský domácí hospic udělal.

S úctou k nim a k mému zesnulému manželovi.
Kateřina

Do podpory Papučového dne se zapojili i známé osobnosti jako Petra Bučková, Pavel Liška a známí herci ze seriálu Ulice Filip Rajmont, Markéta Stehlíková a Alena Štréblová. 

Fórum mobilních hospiců je zastřešující organizace sdružující 41 poskytovatelů mobilní specializované paliativní péče, tzv. mobilních neboli domácích hospiců. Domácí hospice poskytují profesionální specializovanou paliativní péči v domácím prostředí pacienta.

Mobilní hospic Ondrášek umožňuje nevyléčitelně nemocným dospělým i dětem strávit poslední dny v životě důstojně a doma. V roce 2017 poprvé přišel s konceptem kampaně DOMA., která má zvýšit povědomí o činnosti domácích hospiců.

Zdroje:

  • Tisková zpráva, Papuče symbolizují domov - místo, kde si většina lidí přeje dožít, Mobilní hospic Ondrášek, o.p.s.
  • Papučový den. Umírat doma [online]. Dostupné ZDE.