Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Lidé napříč Českem poběží s organizací ADRA proti samotě

9. 9. 2022

Humanitární organizace ADRA pořádá již 9. ročník ADRAběhu, který letos podpoří dobrovolnictví a pomůže osamělým lidem v Česku, zejména seniorkám a seniorům. ADRAběh: Bežím proti samotě se bude konat v termínu od 28. 9. do 9. 10. Po dvou letech se účastníci a účastnice zapojí kromě virtuálního závodu také do živých výběhů, které se uskuteční ve 13 městech po celé České republice.

„Samota, pokud by si ji člověk připouštěl, vede na psychiatrii. A to já nechci dovolit,” říká paní Runa A. (93 let, seniorka zapojená do programu Dobrovolnického centra ADRA Brno).  

Zúčastnění budou prostřednictvím startovného přispívat na podporu dobrovolnických center ADRA, která propojují osamělé lidi (seniorky, seniory, děti, hendikepované a nemocné) s dobrovolníky a dobrovolnicemi. Cílem je na činnost center získat 250 000 Kč.

O dobrovolnických centrech ADRA

15 dobrovolnických center ADRA propojuje lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují (senioři a seniorky, lidé se zdravotním postižením a další). Do pomoci se zapojuje na 3 000 dobrovolnic a dobrovolníků, kteří dochází do téměř 300 zařízení i k osamělým lidem domů. V roce 2021 strávili svou činností 68 333 hodin.

 „Je to krásný pocit, když vidím, jakou radost působí lidem v domově pro seniory každá má návštěva. Je to přínos pro obě strany. Vždy mne obohacují pestrobarevné životní příběhy těchto vzácných lidí. Uvědomuji si, jak moc se ochuzujeme, když nemáme čas si vyslechnout lidi dříve narozené, co vše jim život přinesl, co si prožili,“  popisuje svou zkušenost 67letá paní Zuzana, která se dobrovolnictví věnuje pod záštitou Dobrovolnického centra ADRA ve Valašském Meziříčí.

V roce 2021 se do programů organizace ADRA zapojilo 4 464 seniorů a seniorek. Dobrovolnictví se z 82,5 % věnovaly ženy.

Podrobnosti o ADRAběhu

ADRA se při pořádání letošního běhu spojila s organizací Rozběháme Česko. Závodníci a závodnice se od 28. 8. registrují na webových stránkách My tě porazíme. Mezi 28. 9. a 9. 10. budou sbírat kilometry chůzí nebo během na libovolném místě a v libovolných časech, a to buď samostatně, ve dvojici nebo v týmu. Část kilometrů mohou účastníci nasbírat na živých výbězích, které pořádají dobrovolnická centra ADRA.

Je možné také tvořit týmy a soutěžit v týmové výzvě, do které se mohou zapojovat jak firemní, tak individuální závodníci a závodnice. Pro vítěze, kteří v jednotlivých kategoriích zdolají největší vzdálenost, jsou připraveny ceny od našich partnerů. Hlavním posláním běhu je vyzvat veřejnost ke společnému pohybu a zvýšit povědomí o problému samoty. 

Termíny a místa živých běhů:

 • Brno 6. 10. v 17:00, Brno-Medlánky 
 • Břeclav 7. 10. v 17:00 po hrázi řeky Dyje ve Staré Břeclavi 
 • Frýdek-Místek 6. 10. v 16:00 kolem vodní nádrže Olešná 
 • Havířov 6. 10. v 16:00 v blízkosti řeky Lučiny 
 • České Budějovice 4. 10. v 16:00 ve Stromovce 
 • Liberec 17. 9. České mládeže (první kilometr před oficiálním startem běhu)
 • Klatovy 9. 10., Kolonáda Klatovy
 • Ostrava 8. 10. v 10:00 v okolí řeky Opavy 
 • Plzeň 2. 10., Borský park
 • Praha 29. 9. ve 14:00 v Kunratickém lese 
 • Příbram 7. 10. v 13:30, Nový rybník / Dvořákovo nábřeží – Obora / lesopark Litavka
 • Valašské Meziříčí 2. 10. v 16:00 po cyklostezce kolem Bečvy
 • Znojmo 9. 10. v 10:00 kolem řeky Dyje

 

O organizaci ADRA

ADRA Česká republika je humanitární a rozvojová organizace, která pomáhá lidem v nouzi v Česku i v zahraničí. Jsme součástí mezinárodní sítě organizací ADRA působící ve více než 100 zemích světa. Poskytujeme okamžitou pomoc (nejen) při přírodních katastrofách a zlepšujeme životní podmínky lidí žijících v chudobě. Věnujeme se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. To vše díky pomoci našich laskavých dárců a dárkyň. Jsme tu s vámi pro druhé již od roku 1992. Více o nás zjistíte na www.adra.cz