Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Bojujte proti bezpráví. Zapojte se do Maratonu psaní dopisů

14. 11. 2023

Přidejte se k celosvětové kampani na pomoc politickým vězňům a nespravedlivě stíhaným – Maratonu psaní dopisů. Během něj píší dobrovolníci i dobrovolnice z celého světa dopisy, kterými apelují na prokurátory, ministry, soudce a další klíčové osoby a požadují, aby byly nespravedlivé tresty a bezpráví ukončeno.

V mnoha zemích jsou neprávem vězněni a perzekvováni právníci, reportéři, aktivisté a další lidé, kteří se postavili porušování lidských práv. Ve vězení často končí jen za pokojné vyjádření vlastního názoru, obranu práv druhých nebo třeba účast na demonstraci. Právě těmto obětem bezpráví se Amnesty International snaží v rámci Maratonu pomoci. Podívejte se na příběhy nespravedlivě vězněných, které měly díky Maratonu šťastný konec. 

Díky tomu, že se do Maratonu psaní dopisů zapojují každoročně tisíce lidí z celého světa, se na svobodu dostane zhruba každý třetí nespravedlivě vězněný, za kterého se maratonci a maratonkyně postaví. V jiných případech se podaří zásadně zlepšit situaci těchto vězňů poskytnout přístup ke zdravotní péči, umožnit rodinné návštěvy nebo třeba zajistit setkání s právníky. Dochází ale i k systémovým a legislativním průlomům, jako jsou změny nebo zrušení nespravedlivých zákonů. 

Dobrovolníci píší také solidární vzkazy přímo samotným vězňům svědomí. Ti jsou mnohdy drženi v otřesných podmínkách a každá podpora jim pomáhá vydržet. 

Maraton psaní dopisů probíhá každý rok v listopadu a prosinci. Čím větší množství dopisů se podaří napsat, tím větší je šance, že budou mít osudy obětí bezpráví ještě šťastný konec.

22 tisíc dopisů 

Vloni se v Česku uskutečnilo přes 775 dopisových akcí, na kterých se napsalo přes 22 826 dopisů. Po celém světě pak lidé napsali téměř 5,3 milionu vzkazů.

Mezi pořadateli z řad dobrovolníků byla i Eliška Perutková z Kelče: 

Do organizace jsem se zapojila z jednoho prostého důvodu – udělat něco pro druhé. Již dříve jsem se Maratonu psaní dopisů zúčastnila, když ho pořádali spolužáci na střední škole. Minulý rok už jsem ale přešla na vysokou školu a cítila jsem, že se do toho musím pustit sama. Lidem, kteří se organizace bojí bych chtěla vzkázat, že není důvod. Já jsem si vše nachystala a připravila sama, a přitom jsem úspěšně splnila všechny zápočty a „předvánoční stres“. Váš Maraton může být malá akce, ale ve výsledku to je obrovská věc.” 

Společně jsme při Maratonu pomohli třeba guatemalskému učiteli Bernardovi Caal Xolovi. Ten byl nespravedlivě odsouzen k 7 rokům vězení za to, že protestoval proti výstavbě nové vodní elektrárny na posvátné řece domorodých obyvatel. Kromě zničení toku by došlo i k ohrožení jejich zdrojů pitné vody. I díky Maratonu a tisícům dopisů z celého světa byl ale po čtyřech letech opět propuštěn.

Jak se můžete zapojit?  

  1. Napište dopisy sami

Dopis můžete napsat každý sám/sama, kdykoliv vám to vyhovuje – stačí vám jenom klidné místo, papír a něco na psaní. Udělejte si vánoční atmosféru, uvařte si horkou čokoládu a pomozte obětem bezpráví, aby mohly příští Vánoce strávit v kruhu svých nejbližších. Zapojte i svou rodinu a udělejte si tak společný rodinný předvánoční večer. Nezapomeňte se k individuálnímu psaní dopisů registrovat na našich stránkách  

2. Uspořádejte vlastní dopisovou akci 

Psaním dopisů můžete zpestřit například některou z pravidelných schůzek nebo vaše předvánoční setkání. Případně můžete psaní dopisů otevřít i pro veřejnost, třeba jako součást tematické debaty, přednášky či koncertu, kde můžete účastníky vyzvat, aby během akce psali dopisy proti bezpráví.  

I sebemenší dopisová akce se počítá, proto i tu vaši prosím přihlaste na našem webu. Přihlášením získáte přístup k potřebným materiálům a adresám, včetně speciálního manuálu s tipy na doplňkové vzdělávací aktivity, a to i pro případ pořádání Maratonu v online prostředí. 

V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na vedoucí kampaně Žanetu Sladkou na email zaneta.sladka@amnesty.cz nebo zavolat koordinátorce kampaně Evgenii Bernstein na 775 320 456.