Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Bojujte proti bezpráví v rámci maratonu psaní dopisů

12. 11. 2022

Pište dopisy proti bezpráví a přispějte tak k záchraně něčího života. U každého třetího případu, na kterém v Amnesty International pracují, se podaří prosadit zásadní změnu – propuštění vězněných, poskytnutí přístupu ke zdravotní péči, povolení rodinných návštěv nebo třeba setkání s právníky. Dochází ale i k systémovým a legislativním průlomům, jako jsou změny zákonů ovlivňujících celou společnost.

Smyslem kampaně Maraton psaní dopisů, která probíhá každý rok v listopadu a prosinci, je napsat co největší množství dopisů a apelovat na vlády a úřady zemí porušujících lidská práva. Společně tak můžeme upozornit na konkrétní případy obětí bezpráví. Dopisové akce, na kterých lidé píší dopisy na podporu nespravedlivě vězněných a utlačovaných, se pořádají po celém světě.

Zapojují se lidé z celého světa

Vloni se v Česku uskutečnilo přes 889 dopisových akcí, na kterých se napsalo přes 22 435 dopisů. Po celém světě pak lidé napsali téměř 4,6 milionu vzkazů. Mezi pořadateli byla i Eliška Perutková z Kelče:

“Do organizace jsem se zapojila z jednoho prostého důvodu – udělat něco pro druhé. Již dříve jsem se Maratonu psaní dopisů zúčastnila, když ho pořádali spolužáci na střední škole. Minulý rok už jsem ale přešla na vysokou školu a cítila jsem, že se do toho musím pustit sama. Lidem, kteří se organizace bojí bych chtěla vzkázat, že není důvod. Já jsem si vše nachystala a připravila sama, a přitom jsem úspěšně splnila všechny zápočty a „předvánoční stres“. Váš Maraton může být malá akce, ale ve výsledku to je obrovská věc.”

Co je to Maraton psaní dopisů

V mnoha zemích jsou neprávem vězněni a perzekvováni právníci, reportéři, aktivisté, ale i běžní lidé např. jen za vyjádření svého názoru, obranu práv druhých nebo třeba účast na demonstraci. Těmto obětem bezpráví se Amnesty International snaží v rámci Maratonu pomoci. Za jednotlivé případy se ve stejnou dobu apeluje po celém světě, což vytváří mezinárodní tlak, který příslušné úřady nemohou jen tak ignorovat. Proto se přibližně třetina případů, za které v minulosti společně bojovali, dočkala šťastného konce. Čím více dopisů se napíše, tím větší je šance, že se podaří zachránit něčí život.

 

Jak se můžete zapojit?

Připravili jsme pro vás nápady a tipy, jak se i letos můžete do Maratonu zapojit. Kompletní informace najdete v manuálu „Jak na Maraton”, který získáte po registraci na svém Maratonském profilu. 

1. Uspořádejte dopisovou akci 

Psaním dopisů můžete zpestřit například některou z pravidelných schůzek nebo vaše předvánoční setkání. Psaní dopisů můžete také spojit s kvízem o lidských právech a může být otevřené i pro veřejnost, třeba jako součást tematické debaty, přednášky či koncertu, kde můžete účastníky vyzvat, aby během akce psali dopisy proti bezpráví. 

I sebemenší dopisová akce se počítá, proto i tu vaši prosím přihlaste na webu: https://maraton.amnesty.cz/. Přihlášením získáte přístup k potřebným materiálům a adresám, včetně speciálního manuálu s tipy na doplňkové vzdělávací aktivity, a to i pro případ pořádání Maratonu v online prostředí.

 

2. Domluvte se, že dopisy napíšete individuálně 

Kromě hromadného psaní můžete psát dopisy také každý sám/sama za sebe, kdykoliv vám to vyhovuje. Udělejte si vánoční atmosféru, uvařte si horkou čokoládu a pomozte obětem bezpráví, aby mohly příští Vánoce strávit v kruhu svých nejbližších. Zapojte i svou rodinu a udělejte si tak společný rodinný předvánoční večer. Nezapomeňte se individuálně registrovat k psaní dopisů na maraton.amnesty.cz/jak-se-zapojit

 

Jedním z těch, jejichž příběh měl díky Maratonu šťastný konec, je guatemalský učitel, ochránce přírody a bojovník za lidská práva Bernardo Caal Xol. Ten byl za svoji kritiku výstavby elektrárny na posvátné řece domorodců v roce 2018 odsouzen k sedmi letům vězení. Na jeho podporu jsme po celém světě odeslali tisíce dopisů, které nezůstaly bez odezvy. 24. 3. 2022 nařídil soud jeho propuštění. Po čtyřech letech je tak Bernardo konečně opět na svobodě, a to i díky vám! O dalších příbězích se šťastným koncem si můžete přečíst na maraton.amnesty.cz/uspechy

Maraton psaní dopisů mimo jiné podporuje i řada známých osobností, které mu letos propůjčily svůj hlas a podílely se na tvorbě SPOTU ke kampani. Všechny potřebné informace najdete také na maraton.amnesty.cz.

V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na vedoucí kampaně Žanetu Sladkou na email zaneta.sladka@amnesty.cz nebo zavolat koordinátorce kampaně Evgenii Bernstein na 775 320 456.