Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Zapojte se letos do firemní sbírky potravin

7. 11. 2023

Podpořte u příležitosti Giving Tuesday také Sbírku potravin. Do jejího podzimního kola se můžete zapojit prostřednictvím firemní sbírky. Potřebné jsou nejen potraviny, ale i drogistické zboží. Firemní sbírky potravin končí 28. listopadu 2023 u příležitosti oslav světového dne štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday.

Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. V sobotu 11. listopadu 2023 můžete darovat po celém Česku. Zapojit se však můžete také jako firma nebo instituce. V loňském roce se zapojili zaměstnanci z Ministerstva zahraničních věcí, z Nadačního fondu Simony Kijonkové a z dalších firem a veřejných institucí. Přečtěte si, jak uspořádat firemní sbírku potravin.

Jak se zapojit jako firma nebo instituce?

Firemní sbírky potravin startují ve středu 7. listopadu a končí v úterý 28. listopadu 2023 u příležitosti štědrého úterý. Zapojte vaše zaměstnance, vyzvěte je, aby v tomto období nosili trvanlivé potraviny a drogerii do kanceláří, skladů či na vaše pobočky. U darovaných potravin nesmí být překročen datum trvanlivosti a také nesmí být porušen obal zboží. Není možné přijmout ani potraviny domácí výroby. Potravinové banky ze všech částí republiky pak sesbírané potraviny vyzvednou a doručí potřebným.

Co je potřeba udělat?

 1. Zvolte místo, kam mohou zaměstnanci potraviny nosit, ideálně na viditelné místo, kolem kterého každý den zaměstnanci chodí.
 2. Oslovte zaměstnance skrze interní komunikaci (mailing, NL, intranet, FB stránky...), mluvte o sbírce s kolegy, vyzvěte vedení, ať se zapojí.
 3. Kontaktujte potravinovou banku na e-mailové adrese: info@potravinovabanka.cz nebo se obraťte na Rostislava Ráčka, projektového manažera sbírky potravin, na e-mailové adrese: r.racek@potravinovabanka.cz.
 4. Dejte nám o tom vědět. Zaregistrujte tuto aktivitu na www.givingtuesday.cz/registrace-aktivity. Aktivita se poté objeví na Nástěnce dobrých skutků.

Co nejvíce lidem v nouzi pomůže?

 • Konzervy (nejlépe masové a hotová jídla)
 • Dětská výživa
 • Polévky
 • Trvanlivé mléko
 • Olej
 • Rýže a luštěniny
 • Těstoviny
 • Základní a dětská drogerie

Více informací o sbírce potravin naleznete na www.sbirkapotravin.cz

Komu dary pomáhají?

Vybrané potraviny a drogerie putuje prostřednictvím regionálních potravinových bank přímo do odběratelských neziskových organizací, které pomáhají například opuštěným seniorům, rodičům samoživitelům, rodinám v krizi, lidem bez domova či lidem s psychickým a tělesným postižením.

Na koho se obrátit?

Plánovanou sbírku nahlaste organizátorům sbírky potravin na e-mailové adrese: info@potravinovabanka.cz nebo se obraťte na Rostislava Ráčka, projektového manažera sbírky poravin, na e-mailové adrese: r.racek@potravinovabanka.cz.

Informační leták ke stažení ZDE.