Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Zapojte se do Evropského týdne mobility

13. 9. 2022

Pojďte konat dobro nejen jeden den v roce, udělejte štědré každé úterý v roce v rámci kampaně #GivingEveryTuesday. Tento týden v úterý udělejte něco dobrého pro místo, kde žijete, a zapojte se do Evropského týdne mobility. Tuto akci každý rok vyhlašuje Evropská komise již od roku 2002. Iniciativa vyzývá obce, aby se od 16. do 22. září věnovaly udržitelné městské dopravě. Celou kampaň završí Mezinárodní den bez aut.

Hlavním cílem je ukázat, že po městě se dá pohybovat chytře, rychle a pohodlně i bez nutnosti často využívat automobil. Letošním tématem je „Lepší dostupnost“ (Better Connections). Téma bylo vybráno tak, aby odráželo touhu jednotlivců po celé Evropě znovu navázat vzájemné kontakty po několika měsících izolace, omezení a limitů. Lidé se mohou opět setkávat v městském prostředí a zůstat ve spojení prostřednictvím veřejné dopravy. Více o letošním ročníku najdete na oficiálních webových stránkách: www.mobilityweek.eu.

Lépe propojená doprava znamená lépe propojená místa a lidi, což je hlavním cílem Zelené dohody pro Evropu Evropské komise. Po silném zaměření na zdravotní aspekty městské mobility v roce 2021 je letošní téma „Lepší dostupnost“ oslavou cíle kampaně spojovat lidi.

Vzhledem k tomu, že doprava je druhým nejvíce znečišťujícím odvětvím v Evropě, a emise z vnitrostátní dopravy v EU se mezi lety 2018 a 2019 dokonce zvýšily o 0,8 %, je třeba vyvinout značné úsilí k dosažení evropského cíle klimatické neutrality do roku 2050. Krize, jako byla ta způsobená covidem-19, nebo problémy s udržením energetické bezpečnosti po ruské invazi na Ukrajinu, ohrožují vytyčené cíle.

Jak se můžete zapojit do Evropského týdne mobility?

Na kole, koloběžce, pěšky nebo poklusem. Organizace AutoMat pořádá zkrácenou verzi tradiční květnové výzvy Do práce na kole. Udělejte něco pro svou kondici i své město.

Děti, školy a rodiče se mohou zapojit do akce Pěšky do školy, která si dává za cíl zdravě a aktivně strávit začátek dne a zároveň napomoci bezpečnějšímu a zdravějšímu prostředí v okolí škol.

V roce 2022 se již po sedmnácté uskuteční série sousedských slavností Zažít město jinak, která zve obyvatele měst i vesnic k setkání v ulicích, parcích a vnitroblocích. Jejich cílem je propojovat komunity.

Celorepubliková výzva snažící se o znovu navrácení chůze do života jako běžného způsobu dopravy na krátké vzdálenosti. Akce se účastní stovka měst a téměř deset tisíc aktivních účastníků. 

Pokud jste z Prahy, na webu www.etm.praha.eu najdete program na každý den

Kampaň #GivingEveryTuesday mohou využít i neziskové a komunitní organizace

Přečtěte si, jak mohou neziskové a komunitní organizace využít kampaň #GivingEveryTuesday k většímu propojení, porozumění a kolektivním akcím. Najděte si týden, který nejlépe odpovídá poslání vaší organizace, a zapojte se! Při zveřejňování na sociálních sítích nezapomeňte použít hashtag #GivingEveryTuesdayCZ a #GivingTuesdayCZ.

Inspiraci najdete v toolkitu:

www.givingtuesday.org/givingeverytuesday-for-organizations (EN).