Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Přátelství se může zrodit v každou chvíli, nezávisle na věku

4. 6. 2024

Slečna Anička je dobrovolnicí ADRA v Ostravě již od roku 2018. Během covidové pandemie a zákazu návštěv začala psát dopisy seniorům. Příběh pevného přátelství mezi ženami, které od sebe dělí celé dvě generace, začal právě v této nelehké době. Anička se prostřednictvím psaní dopisů blíže seznámila se seniorkou z Domova Korýtko, s paní Barbarou.

Po obnovení návštěv v domovech za ní začala docházet i osobně, a to i přes své dojíždění do školy v Olomouci. Když zrovna nemůže přijet posílá paní Barbaře dopisy nebo si telefonují. Vymýšlí a vyrábí pro ni také různé křížovky či přesmyčky. 

Paní Barbara se na návštěvy dobrovolnice Aničky pokaždé těší, a proto nám napsala, co jí Anička přináší do života a jak jejich velké přátelství začalo…

V životě jsem prožila vše, co se prožít dá. Dětství, pubertu, dospívání a stala jsem se dospělou ženou. Během mého života jsem poznala vše – radost, potěšení, štěstí a děti. Nechyběl samozřejmě ani smutek. Nic se nedá dělat, každý má život už předpovězený. Teď už jsem na lásku moc stará, ale přátelství se může zrodit v každou chvíli, nezávisle na věku. Už jsou to tři roky, kdy jsem v období vánočních svátků a nového roku obdržela psaní od slečny, která jako dobrovolnice pomáhá v našem domově. Posílá ji organizace ADRA. Obdržený pohled byl psaný od srdce. Měla tam uvedenou i svou adresu, a tak jsem jí odepsala, poděkovala za psaní. Netrvalo dlouho a slečna Anička se objevila v našem domova. Je to mladá slečna, studentka psychologické fakulty v Olomouci. Letos končí už pátý ročník, získá titul a postaví se na vlastní nohy. Od našeho prvního setkání se mezi námi zrodilo srdečné přátelství.  Navštěvuje mě v domově každý měsíc už 3 roky, píšeme si dopisy a každou chvíli si voláme. Při setkání probíráme všechno možné, smutné i veselé chvíle, rodinné vztahy, život, osobní zážitky i výsledky ve škole. Pořád máme o čem diskutovat. Já osobně mám sedm vnoučat (4 kluky a 3 vnučky). Aničku beru jako svou 4. vnučku. Přála bych si, aby takových přátelství vznikalo v domově víc. Aničce přeji úspěšné dokončení studií a štěstí v osobním životě.

Věděli jste, že až třetina lidí nad 65 let trpí pocitem osamělosti? Staňte se dobrovolníkem ADRA, podobně jako Anička, a pojďte to společně s námi změnit!  Někdy stačí hodinka či dvě volného času týdně strávených povídáním, nasloucháním či krátkou procházkou a začnou se dít zázraky. Tyto jednoduché aktivity mohou zapůsobit jako zázračný lék na samotu a trápení. Ještě váháte a chtěli byste se dozvědět více? Zavolejte nám na 733 485 548 nebo vyplňte formulář na www.adraostrava.cz.