Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Podpořte zvířata v rámci #GivingEveryTuesday

6. 9. 2022

Pomáhání zvířatům je nejen úctyhodný způsob dobročinnosti, můžete tím také znatelně ovlivnit mnohé životy. Od hlodavců žijících v lesích přes hospodářská zvířata až po vaše domácí mazlíčky, každý z nich si zaslouží trochu láskyplné péče. Opuštění mazlíčci v útulcích čekají na svůj vlastní domov a volně žijící zvířata se zase musí potýkat s odpadky, které znečišťují jejich přirozené prostředí.

Ochrana zvířat se tak může zdát jako příliš rozsáhlý úkol, ale i ty nejmenší kroky mohou významně zlepšit jejich životní podmínky. Jak se můžete v rámci #GivingEveryTuesday zapojit? Zde najdete 5 jednoduchých rad:

1. Staňte se dobrovolníkem nebo přispívejte útulku 

Útulky pro zvířata vždy potřebují pomocnou ruku, svůj volný čas tak můžete využít k dobrovolnické činnosti v jednom z nich. Ať už jde o venčení psů, čištění klecí nebo vyřizování hovorů, díky vám budou útulky moct vytvořit kapacity na to, aby se potenciální majitelé mohli přicházet seznamovat s novými členy rodiny. Předměty jako ručníky, staré noviny, jídlo a stelivo pro kočky jdou rychle na odbyt, takže pokud nemáte dostatek času k dobrovolnictví, zvažte darování těchto věcí. Pokud váš místní útulek nemá na svých webových stránkách uvedeny podmínky týkající se těchto aktivit, neváhejte jim zavolat, určitě se s vámi rádi podělí o všechny možnosti pomoci.

2. Pečujte o krajinu, vyčistěte les, park či potok

Skvělým způsobem, jak pomoci zvířatům žijícím ve volné přírodě, je strávit volný den sběrem odpadků v blízkém lese nebo parku. Zvažte uspořádání vlastního úklidového dne s rodinou a přáteli, můžete to zároveň využít i jako příležitost k výletu nebo procházce se psem. Nic vás nesblíží více než radost z čistého životního prostředí, ve kterém žijete.

3. Získejte peníze díky vlastním akcím

Stejně jako mnoho jiných neziskových organizací i nadace pro zvířata vždy potřebují sehnat finance, aby mohly pomáhat tam, kde je potřeba. Až budete příště pořádat nějakou akci se svými přáteli, využijte ji k uskutečnění sbírky na pomoc své oblíbené organizace na ochranu zvířat. Můžete vybírat peněžní dary, anebo také požádat místní společnosti, aby se do této akce zapojily a přispěly například dárkovými poukazy nebo produkty, které by se daly vydražit. 

4. Používejte produkty netestované na zvířatech

Cruelty-Free International je hlavním aktérem v boji za zrušení všech pokusů na zvířatech a díky ní je veřejnost informována o skutečnosti, že všechny různé druhy zvířat, například opice, koně, králíci, myši a mnoho dalších, jsou podrobovány testům, při kterých cítí bolest, utrpení, strach nebo si odnáší trvalé následky. Mnoho těchto testů se provádí v kosmetickém průmyslu kvůli všem možným přípravkům na pleť. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak těmto zvířatům pomoci, je nakupovat výrobky s certifikátem Leaping Bunny, který zaručuje netestování daného produktu na zvířatech. Dalším takovým certifikátem, kterým je třeba se při nákupu řídit, představuje označení Cruelty-Free vydáváno organizací PETA. Pokud si nejste jisti, zda jsou vaše oblíbené produkty netestované, obraťte se na danou společnost a vyžádejte si bližší informace.

5. Omezte konzumaci masa

Každoročně jsou chovány a zabíjeny miliardy zvířat pro maso a mnohá z těchto zvířat stráví svůj krátký život před porážkou ve stísněných klecích. Konzumace menšího množství masa nejenže omezuje toto utrpení, ale také pomáhá snižovat globální emise skleníkových plynů spojené s velkochovy a vytváří tak šťastnější a zdravější prostředí pro zvířata i lidi. Při nákupu si vybírejte vejce, mléčné výrobky i maso z volného chovu, tím podpoříte dobré životní podmínky zvířat v potravinářském průmyslu. Pokud se začínáte zajímat o vegetariánskou či veganskou stravu a nevíte si rady, na internetu můžete najít spoustu užitečných receptů. Inspiraci můžete najít na webu organizace ProVeg.

I malé krůčky mohou pomoci jak domácím mazlíčkům, tak volně žijícím i hospodářským zvířatům. Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jak zvířatům můžete pomoci, vyzkoušejte tyto rady a snažte se tak svými činy podpořit dobré životní podmínky všech zvířat. Rozhodnutí, která můžete učinit v každodenním životě, jako je nákup výrobků označených certifikátem nebo strávení volného času dobrovolnickou činností, vám umožní zasadit se o ochranu zvířat na celém světě. Postavte se za ty, kteří nemají vlastní hlas.

Které Giving Tuesday výzvy z minulého roku pomáhaly zvířatům? Seznamte se nimi a vyberte si organizaci, která vám je blízká:

Pojďte společně s námi konat dobro nejen na Giving Tuesday, ale udělejme štědré každé úterý v rámci kampaně #GivingEveryTuesday.

Jaké další tématické aktivity nás čekají v září 2022?

  • úterý 13. 9. - Zapojte se do Evropského týdne mobility
  • úterý 20. 9. - Bojujte za mír a spravedlnost
  • úterý 27. 9. - Pomáhejte seniorům

Přečtěte si, jak mohou neziskové a komunitní organizace využít kampaň #GivingEveryTuesday k většímu propojení, porozumění a kolektivním akcím.

Inspiraci najdete v toolkitu: www.givingtuesday.org/givingeverytuesday-for-organizations (EN).