Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Zakladatel značky Patagonia se vzdává své firmy, zisk věnuje na ochranu klimatu

21. 9. 2022

Společnost Patagonia, která se zabývá výrobou outdoorového oblečení, vybavení a různých doplňků, převedla vlastnictví společnosti ze zakladatele Yvona Chouinarda a jeho rodiny na dvě neziskové organizace, které bojují proti změně klimatu. Výrokem „země je nyní naším jediným akcionářem“ tak ukazuje, co je pro společnost opravdu důležité a kterým směrem se vydat.

V dopise zveřejněném na webových stránkách společnosti Chouinard uvedl, že Patagonia převede 100 % svých hlasovacích práv do Patagonia Purpose Trust, vytvořeného za účelem podpory hodnot společnosti dlouho známé svým ekologickým aktivismem. Všechny jeho akcie bez hlasovacího práva půjdou do Holdfast Collective, neziskové organizace oddané boji proti ekologické krizi a ochraně přírody. Společnost se věnuje tradičnějším formám aktivismu již delší dobu, například tím, že výrobky jsou pouze z materiálů šetrných k životnímu prostředí a několik let přispívá 1 % ze svých tržeb neziskovým organizacím zabývajícím se ochranou životního prostředí. V roce 2014 také financovala dokument jménem DamNation, jehož cílem bylo podpořit obnovu populace volně žijících ryb.

"I když děláme, co je v našich silách, abychom přispěli k vyřešení ekologické krize, nestačí to," napsal Chouinard. "Potřebovali jsme najít způsob, jak dát více peněz do boje s krizí a zároveň zachovat hodnoty společnosti Patagonia." Odhaduje, že po reinvestování některých zisků zpět do společnosti, bude v závislosti na ekonomickém růstu rozdělena dividenda asi 100 milionů dolarů ročně neziskové organizaci Holdfast Collective.

Chouinard se vyjádřil i k tomu, že byly k dispozici i jiné postupy, jak se společností naložit, například společnost prodat či vstoupit na veřejně obchodovanou burzu, a poté darovat zisky z těchto transakcí. Tyto možnosti však Chouinard odmítl s tím, že by nový vlastník nemusel dodržovat hodnoty společnosti nebo zachovat pracovní pozice pro všechny stávají zaměstnance.

Tento čin okomentoval také Chuck Collins, který je ředitelem Institutu pro politická studia ve Washingtonu, DC, kde řídí Program pro nerovnost a veřejné blaho. Vyzdvihl, že Chouinardovy činy odráží vnitřní ztotožnění s ochranou přírody a touhu podpořit své přesvědčení svým bohatstvím. "Ukazuje to, že někdo, kdo má značné bohatství, reaguje v potřebném rozsahu k řešení problému," řekl.

Mnoho společností s dobrými úmysly jsou pod tlakem, aby vytvářely krátkodobý zisk na úkor dlouhodobé udržitelnosti a odpovědnosti, ale pokud máme ještě naději na záchranu planety, je zapotřebí, aby se na tom všichni podíleli.

Ryan Gellert, generální ředitel společnosti Patagonia, uvádí, že ho rodina Chouinardů před lety vyzvala k vytvoření nové struktury společnosti s dvěma hlavními cíli. Tyto cíle se zaměřovaly na to, jak ochránit záměr podnikání, a zároveň trvale uvolňovat více finančních prostředků na boj s ekologickou krizí. Tato nová struktura by se podle slov společnosti měla stát vzorem pro ostatní, kteří by na první místa měli zahrnout především samotné lidi a planetu.

Podle nové dohody bude rodina Chouinardových kromě Patagonia Purpose Trust řídit také dobročinné aktivity, které vykonává Holdfast Collective. Společnost bude i nadále pokračovat ve svých předchozích charitativních činnostech, včetně každoročního darování 1 % ze svých tržeb a zůstane zařazena jako B Corp, což je označení pro společnosti, které upřednostňují sociální a environmentální standardy. Ani vedení společnosti neprojde žádnou změnou, Gellert bude i nadále zastávat funkci generálního ředitele společnosti, zatímco rodina Chouinardových zůstane ve správní radě.

Tento způsob nového kapitalismu prostřednictvím hlubokého odhodlání k určitým hodnotám může přilákat více investic, kvalitnější zaměstnance i silnější loajalitu zákazníků. Yvon Chouinard tak otevřel budoucnost novému typu podnikání, které si stojí na hodnotách budování lepšího světa.

Zdroj:

  • Patagonia founder gives company away to environmental trusts. The Washington Post [online]. Copyright © 2022 The Washington Post [cit. 21.09.2022]. Dostupné ZDE.