Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Oslavujte v rámci #GivingEveryTuesday sílu jazyků

21. 2. 2023

Na dnešní den připadá Mezinárodní den mateřského jazyka, který vybízí k podpoře mnohojazyčnosti. Zachováváním kulturních a jazykových odlišností můžeme podpořit toleranci a respekt k ostatním a přispět tak k světovému míru. Oslavme dnes v rámci #GivingEveryTuesday jazyky.

Celosvětově celkem 40 % obyvatel nemá přístup ke vzdělání v jazyce, kterým aktivně mluví nebo kterému rozumí. V oblasti vícejazyčného vzdělávání však dochází k pokroku díky rostoucímu pochopení jeho významu, zejména v raném školním věku, a většímu úsilí o jeho rozvoj ve veřejném životě.

Mezinárodní den mateřského jazyka ci klade za cíl, že jazyky a mnohojazyčnost mohou přispět k inkluzi. UNESCO podporuje a propaguje vícejazyčné vzdělávání založené na mateřském nebo prvním jazyce. Jedná se o typ vzdělávání, které začíná v jazyce, který každý žák ovládá nejlépe, a poté postupně zavádí další jazyky. Tento přístup umožňuje žákům, jejichž mateřský jazyk se liší od vyučovacího jazyka, překlenout propast mezi domovem a školou, objevovat školní prostředí ve známém jazyce, a tím se lépe učit. 

Přečtěte si naše tipy, jak dnešní významný den můžete oslavit. 

Jak se můžete zapojit?

  • Spojte příjemné s užitečným. Podívejte se dnes večer na film v jiném jazyce.
  • Stáhněte si aplikaci DuoLingo a začněte se učit nový jazyk, který vás vždy lákal. Pokud jste se dříve již nějaký jazyk učili, s touto aplikací můžete jednoduše oprášit základy.
  • Existuje ve vaší místní knihovně dvojjazyčné oddělení? Pokud ne, můžete ji pomoci založit darováním knih v cizím jazyce.
  • Jste bilingvní? Mohli byste dobrovolně překládat nebo zkusit učit ostatní.

 

Od kdy se tento den slaví?

Mezinárodní den mateřského jazyka vyhlásila Generální konference Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) v listopadu 1999. Myšlenka slavit Mezinárodní den mateřského jazyka vzešla z iniciativy Bangladéše. Valné shromáždění OSN uvítalo vyhlášení tohoto dne ve své rezoluci z roku 2002.

Pojďte společně s námi konat dobro nejen na Giving Tuesday, ale udělejme štědré každé úterý v rámci doprovodné kampaně #GivingEveryTuesday.

Jaké další tématické aktivity nás čekají v únoru 2023?

  • úterý 28. 2. - Darujte, aniž byste utratili peníze

Přečtěte si v tomto článku více, jak můžete udělat suchej únor štědrej díky kampani #GivingEveryTuesday.

 

  • Zdroj: 

International Mother Language Day | United Nations. Welcome to the United Nations [online]. Dostupné z: https://www.un.org/en/observances/mother-language-day