Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Mezinárodní den dobrovolníků připomíná fenomén naší doby. ADRA jej chce představit netradičním způsobem

2. 12. 2022

V pondělí 5. 12. si připomeneme tisíce dobrovolnic a dobrovolníků u nás i v zahraničí, kteří každodenně mění náš svět k lepšímu. Humanitární organizace ADRA provozuje v České republice 15 dobrovolnických center. Jedno z největších z nich působí v Ostravě. I když ostravská ADRA zapojila v letošním roce rekordní počet dobrovolníků, pořád hledá i nové. Pro tyto účely rozjíždí novinku v podobě Dobrovolnictví na zkoušku.

V posledních třech letech bylo dobrovolnictví skloňováno v naší společnosti snad ve všech pádech. Nejčastěji však v souvislosti s pandemií kovidu a válkou na Ukrajině. Jenom v letošním roce zapojila ADRA v Ostravě ve svých dobrovolnických programech u seniorů, dětí, nemocných a zdravotně postižených 490 dlouhodobých dobrovolníků. Rekordní však byl i počet těch, kteří krátkodobě pomáhali lidem prchajícím před válkou z Ukrajiny.  Číslo 1 091 takto zapojených dobrovolníků jenom v Ostravě, je i na poměry humanitární organizace ADRA vysoké. Česká společnost opět ukázala, že v případě krize dokáže být velmi solidární a krátkodobě jsou lidé ochotni nabídnout svou pomoc těm, kteří strádají. 

I když se jedná o vysoká čísla, tak ADRA v Ostravě upozorňuje, že jí pořád chybí dobrovolníci, kteří by dlouhodobě pomáhali osamělým seniorům a seniorkám, nemocným či lidem s postižením. A právě pro ně přichází ADRA s novinkou v podobě Dobrovolnictví na zkoušku. „Zájemci o dobrovolnictví nám na vstupních pohovorech častokrát říkají, že mají chuť pomáhat, ale neví, jestli jsou vhodnými adepty pro tuto činnost. Než se vůbec osmělí nás kontaktovat, tak si sami kladou řadu otázek: Budu zvládat roli dobrovolníka? Budu mít dostatek času se dobrovolnictví věnovat? Musím mít nějaké speciální vzdělání, znalosti či dovednosti? A právě tyto a podobné dotazy nás inspirovali k tomu, ukázat lidem, že na dobrovolnictví není nic složitého a že jej může vykonávat téměř každý“, říká Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava.

Dobrovolnické centrum ADRA v Ostravě nabízí všem, kteří si nejsou jisti, co dobrovolnictví obnáší, vyzkoušet si jej během jednoho dne na vlastní kůži. Nejbližší termín takovéhoto setkání je symbolicky právě v pondělí 5. 12., kdy dobrovolníci slaví svůj svátek. Akce bude probíhat od 10:00 do 16:00 hod. v denním stacionáři Domovinka na Syllabově ulici v Ostravě-Vítkovicích.  „Můžeme slíbit, že toto setkání proběhne v bezpečném prostředí za přítomnosti zkušeného dobrovolníka a koordinátorky dobrovolníků, takže se účastníci nemusí bát, že budou hozeny jen tak do vody. Nikoho do ničeho nenutíme, vycházíme z toho, že když si lidé vyzkouší, jak to u nás chodí, mohou se lépe rozhodnout, jestli by je dobrovolnictví bavilo i dlouhodobě“, doplňuje Dagmar Hoferková.

Zájemci, kteří si 5. 12. chtějí tímto způsobem vyzkoušet dobrovolnictví, se mohou hlásit koordinátorce Kristýně Velvéthy na e-mail: kristyna.velvethy@adra.cz nebo tel.: 733 485 548. Ostravská ADRA bude podobné akce pořádat i v příštím roce. Pro tyto účely doporučuje sledovat sociální sítě organizace a stránky www.adraostrava.cz