Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

Dejte v rámci #GivingEveryTuesday svůj hlas tomu, co má smysl

24. 1. 2023

Není pochyb o tom, že lidský hlas má mocnou sílu. Hlas má schopnost vyvolat myšlenky a inspirovat k činům bez ohledu na to, jakým způsobem je přednášen. V rámci celoroční doprovodné kampaně #GivingEveryTuesday tento týden propůjčte svůj hlas a zasazujte se o věci, na kterých vám záleží, aby se náš svět stal lepším místem.

Pokud jste někdy přemýšleli o tom, zda existuje způsob, jak využít svůj hlas k tomu, abyste něco vrátili, nejste sami. Přečtěte si, jak můžete jednoduše pomoci komunitám, jednotlivcům a organizacím, kterým věříte.

Mnoho lidí si často neuvědomuje, jak je důležité, aby byl jejich hlas slyšet. Pokud máte co říct, měli byste mít možnost to říct v jakémkoli kontextu - doma, v práci nebo na univerzitě. Lidé mají právo vyjadřovat své názory a svobodně mluvit o tématech, která se nás týkají nebo nás zajímají. A nemusí jít jen o věci, které vás rozčilují. Může jít o šíření pozitivního poselství radosti nebo nápadu udělat něco dobrého pro ostatní.

Pokud by někdo mohl stát za příkladem tohoto postoje, byla by to Greta Thunberg. Bylo jí pouhých patnáct let, když protestem před švédským parlamentem zahájila hnutí Fridays for Future. Nikdo se neobtěžoval ji poslouchat, byla to přece jen osamělá dívka s cedulí. Ale brzy se jí chytili další studenti. Dnes jsou stávky studentů proti změně klimatu mezinárodním fenoménem.

Jak se zapojit?

  • Inspirujte svou sociální bublinu pro dobrou věc. Řekněte svým přátelům a lidem, kteří vás na sociálních sítích sledují, o tématech, na které vám záleží, a o něčem, co mohou udělat, aby v tom mohli pomoci.
  • Kontaktujte vládní představitele a vyjádřete své obavy z místního, národního nebo globálního problému.
  • Zvažte kandidaturu do veřejné funkce nebo pomozte kandidátovi, který se vám líbí, vyhrát volby. 
  • Zavažte se, že se ozvete vždy, když uvidíte něco, co je v rozporu s vašimi hodnotami, ať už uvidíte někoho, kdo se chová hrubě nebo rasisticky.
  • Podepište petici za téma, které je vám blízké.
  • Napište do místních novin článek o věci, na které vám velmi záleží.
  • Podpořte svým hlasem komunitu. Na tuto sobotu totiž připadá Globální den zapojení komunit, každoročně se slaví 28. ledna. Komunitní angažovanost je proces zapojení lidí ze všech skupin do řešení problémů, které mají dopad na blaho celé dané komunity. Věděli jste, že tento den je jednou z nejnovějších oficiálně uznaných celosvětových událostí? Poprvé se slavil 28. ledna 2018.

Pojďte společně s námi konat dobro nejen na Giving Tuesday, ale udělejme štědré každé úterý v rámci doprovodné kampaně #GivingEveryTuesday. Jaké další tématické aktivity nás čekají v lednu 2023?

  • úterý 31. 1. - Darujte své dovednosti

Kampaň #GivingEveryTuesday mohou využít i neziskové a komunitní organizace

Přečtěte si, jak mohou neziskové a komunitní organizace využít kampaň #GivingEveryTuesday k většímu propojení, porozumění a kolektivním akcím. Najděte si týden, který nejlépe odpovídá poslání vaší organizace, a zapojte se! Při zveřejňování na sociálních sítích nezapomeňte použít hashtag #GivingEveryTuesdayCZ a #GivingTuesdayCZ. 

Inspiraci najdete v toolkitu: www.givingtuesday.org/givingeverytuesday-for-organizations (EN).