Přejít k hlavnímu obsahu Přejít k hlavnímu menu

I kryptoměny šíří dobro: Co to je Crypto Giving Tuesday?

15. 9. 2022

Kryptoměny jsou na vzestupu a čím dál více se přibližují široké veřejnosti. Neziskové organizace se zařadily mezi první instituce, které začaly přijímat dary tímto způsobem a dnes tak získávají příspěvky charitativní organizace všech velikostí, ať už jde o malé skupiny nebo mezinárodní projekty.

Neziskové organizace, které už dary v kryptoměnách přijímají, mají velkou výhodu z mnoha důvodů, například mají snazší přístup k relativně mladé a bohaté základně dárců, kteří používají výhradně kryptoměny. Právě tito dárci bývají zpravidla štědřejší než ti, kteří by poskytli dar v klasické měně neboli fiatu.

Crypto Giving Tuesday inspiruje miliony lidí po celém světě, jedná se o největší den sbírky finančních prostředků v kryptoměně a každoročně se zapojuje čím dál více neziskových organizací.

I přes to, že mnoho kryptoměn zažívá mírný propad vzhledem k událostem, které posledních pár let hýbou světem, dárci během tohoto dne v roce 2021 darovali neziskovým organizacím více než 2,4 milionu dolarů v kryptoměnách – překonali tak rekord z roku 2020 a to s 583% meziročním tempem růstu. 

Průměrná velikost daru byla v loňském roce 12 600 dolarů, což je v přepočtu zhruba 310 tisíc korun českých, a zúčastnilo se celkem 1 017 neziskových organizací. Stal se převratný okamžik, když Ethereum předstihlo Bitcoin a bylo na prvním místě v celkovém objemu darů, v této měně se tak vybralo více než 1,2 milionu dolarů.

Statistika loňského Crypto Giving Tuesday:

 • Celková darovaná částka: 2,4 milionu $ (nárůst o 583 % oproti Crypto Giving Tuesday 2020)
 • Průměrná velikost daru: 12 600 $ (20% nárůst oproti průměrnému krypto-daru v roce 2020)
 • Počet zúčastněných neziskových organizací: 1 017 (nárůst o 839 % oproti Crypto Giving Tuesday 2020)
 • Celkový objem darů podle kryptoměn (top 5):

1. Ethereum (ETH) => $1,212,687.98

2. Bitcoin (BTC) => $885,504.55

3. USD Coin (USDC) => $294,431.24

4. Uniswap (UNI) => $8,974.11

5. Tezos (XTZ) => $5,160.80

Crypto Giving Tuesday mělo v minulých letech velký úspěch a neziskové organizace i dárci průběžně celý den sdíleli veškeré své aktivity prostřednictvím hashtagu #CryptoGivingTuesday po celém internetu. Dosah těchto aktivit byl enormní a díky tomu se můžou připojovat nejen další neziskové organizace, ale také potenciální dárci.

Aukční síň Sotheby's, která je celosvětově nejstarší a nejuznávanější, uspořádala v roce 2021 aukci NFT, což je velmi zjednodušeně průkaz vlastnictví virtuálního díla, které bylo zakoupeno kryptoměnou. Tato aukce byla uspořádána na podporu neziskové organizace Sostento, která pomáhá zdravotnickým pracovníkům v první linii. Celá tato událost je důkazem toho, že kryptoměny představují skvělý způsob, jak pro neziskové organizace získat tolik potřebné finanční prostředky.

Dalším takovým příkladem je Jack Butcher, který díky svému úspěchu prodeje NFT vybral 200 tisíc dolarů pro mezinárodní humanitární organizaci CARE, jejíž pobočka působí dlouhodobě i v České republice. Této české pobočce usnadňuje získávání financí skrze Bitcoin a další kryptoměny například organizace The Giving Block, která pomáhá neziskovým organizacím na celém světě přijímat dary touto formou.

Kryptoměna si prorazila cestu do neziskového sektoru a poskytla charitativním organizacím příležitost využít tuto cennou digitální měnu k získání většího množství prostředků pro své poslání. Vzhledem k tomu, že do kryptoměn investuje stále více movitějších jedinců a zároveň je nechávají v průběhu času zhodnocovat, majitelé kryptoměn mají zájem věnovat část svých digitálních aktiv na dobročinné účely. Proces přijímání darů v kryptoměnách se může zdát náročný vzhledem ke složitosti jejich právního statusu v různých zemích. Kryptoměnové burzy však neuvěřitelně usnadnily celý tento proces.

Zde je váš průvodce v pěti krocích, jak přijímat krypto-dary:

 1. Zjistěte, zda vaše současná dárcovská platforma dokáže přijímat dary v kryptoměnách.
 2. Založte si účet na kryptoměnové burze.
 3. Získejte souhlas kryptoměnové burzy, což může trvat od týdne do šesti měsíců.
 4. Propojte účet na kryptoměnové burze s vaší dárcovskou platformou.
 5. Začněte vybírat dary v kryptoměnách.

Vždy se informujte o celém postupu na stránkách dané kryptoměnové burzy. Než ale začnete přijímat dary v kryptoměnách, doporučujeme aktualizovat zásady přijímání darů a uvést v nich informace o tom, které konkrétní kryptoměny přijímáte, jak budete tyto příspěvky zpracovávat, a že dary v kryptoměnách jsou nevratné. Tím ochráníte svou organizaci před zbytečnými riziky, závazky a výdaji. I když ne všichni vaši dárci budou přispívat v kryptoměnách, je to další způsob platby, který můžete svým příznivcům nabídnout a vyjít jim tak vstříc ať jsou kdekoli na světě. Nezapomeňte, že čím více platebních metod nabídnete, tím vyšší bude míra konverze vašich dárců.

Zdroj:

 • Crypto Giving Tuesday 2021 Recap: Over $2.4M Raised - The Giving Block. Accept Crypto Donations - Donate Crypto to Nonprofits - The Giving Block [online]. Dostupné ZDE.
 • Crypto Giving: 4 Things Nonprofits Should Know About This Fast-Growing Digital Currency. NonProfit PRO - Tactical Leadership & Strategy for the Modern NonProfit [online]. Copyright © 2022 [cit. 14.09.2022]. Dostupné ZDE.